مشاوره رایگان ثبتی و حقوقی

برای درخواست مشاوره رایگان در مورد امور ثبتی و حقوقی ، شماره تلفن خود را وارد کرده و ارسال کنید .
کارشناسان و وکلای مجرب ملاصدرا در اولین فرصت با شما تماس میگیرند .

درخواست مشاوره

شماره تلفن خود را وارد کنید، در کمتر از ۶۰ ثانیه کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت.

ثبت شرکت و شرح چگونگی آن

یکی از مهمترین اقدامات برای رسمی کردن کسب و کار و رونق بخشیدن به آن ، ثبت شرکت است. به طوری که ثبت کردن شرکت این روزها یکی از الزامی ترین موارد به حساب می آید. از مزایای این کار از رفع مشکلات قانونی که ممکن است در کسب و کارهای شراکتی رخ بدهد می توان گفت تا داشتن مزایایی همچون جلب اعتماد بیشتر مشتریان به جهت رسمی بودن اشخاص حقوقی و کاهش پرداخت مالیات شرکتها نسبت به کسب و کارهای آزاد و بدون شرکت.

 

ثبت شرکت

اولین سوالی که ممکن است از خود بپرسید این است که چه نوع شرکتی ثبت کنم ؟ خوشبختانه قانون دست شما را برای انتخاب انواع شرکت ها آزاد گذاشته است.

روندی که قانون در اینباره وضع نموده به گونه ای است که راه شروع کسب و کارها را برای افراد سهل الوصول نموده است.

بیش از 98 درصد از شرکت های ثبت شده در ایران را دو نوع شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود تشکیل داده است. این دو نوع شرکت از متداولترین نوع شرکتها هستند.

 

بهترین کار در رابطه با انتخاب نوع شرکت ، تعیین نوع خدمات شماست. یعنی با توجه به نوع فعالیتی که قرار است برمبنای آن شرکت را پایه ریزی کنید می توانید تصمیم بگیرید که چه نوع شرکتی را ثبت کنید.

مشاورین ثبت ملاصدرا مزایا و معایب هر نوع شرکت را برایتان شرح می دهند و بهترین نوع شرکتی را که مناسب شرایط و فعالیت شماست به شما پیشنهاد می کنند.

مساله ای که در بین همه ثبت شرکتها یکسان است ، مراحلی است که بر طبق قوانین و ضوابط باید طی کنید. ما در اینجا مهمترین نکات و مراحل را ذکر می کنیم.

بهترین نوع شرکت برای ثبت

زمانیکه دو یا چند نفر بخواهند شرکتی را به ثبت برسانند که در عین حال مسئولیت زیادی را برای آنها در پی نداشته باشد ، شرکت خود را از نوع مسئولیت محدود باید ثبت کنند . چراکه در این شرکتها هر کدام از شرکا تنها به میزان سرمایه خود در تعهدات و پرداخت قروض شرکت متعهد می شود.

در ثبت شرکت مسئولیت محدود عبارت ” با مسئولیت محدود ” حتما ذکر می شود و همچنین از نام هیچکدام از شرکا در اسم شرکت نام برده نمی شود . چون در این صورت شرکت از نوع تضامنی محسوب شده و در صورت بروز مشکل فرد مورد نظر باید تمامی قروض شرکت را بپردازد.

 

مراحل ثبت شرکت

مراحلی که هر متقاضی باید طی کند تا بتواند شرکت خود را به ثبت برساند از جمله مهمترین سوالات هر شخصی است.
برای اینکه به این مهم پی ببریم در اینجا مهمترین نکات و مراحل را برایتان ذکر می کنیم. قابل ذکر است در مراحل ثبت نامی همواره مسائلی وجود دارد که ممکن است برای هرشخص بسته به شرایطی آن متفاوت باشد. بنابراین اگر شما با مساله ای روبه رو شدید که پاسخ آنرا نمی دانستید می توانید از مشاوره رایگان ملاصدرا استفاده کنید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.

از جمله مهمترین مسائلی که در ثبت شرکت باید به آن توجه کرد :

اولین قدم برای ثبت شرکت ، یافتن یک شریک خوب است.
وقتی میخواهید شرکت ثبت کنید حداقل باید 2 نفر باشید که باهم بتوانید این کار را انجام دهید. برای ثبت شرکت مسئولیت محدود حداق 2 نفر و برای ثبت شرکت سهامی حداقل باید 3 نفر باشید .
دومین قدم ثبت نام در سامانه ثبت شرکت ها است.
برای ثبت نام باید به صورت اینترنتی و غیر حضوری اقدام کنید. وارد سایت می شوید ، فرم های مورد نظر را مرحله به مرحله تکمیل کرده و اطلاعات خواسته شده را  وارد می کنید. در ابتدا از قسمت اطلاعات متقاضی تکمیل کردن فرم را آغاز کنید.
حالا مسائلی که در طول فرآیند ثبت نام با آن مواجه میشوید را بازگو می کنیم.

تعیین اسم مناسب برای شرکت

برای این کار می توانید 5 اسم مختلف را در فرم ” نام های درخواستی ” به ترتیب اولویت وارد کنید . پس از بررسی کارشناسان یکی از اسامی مورد نظرتان انتخاب می شود.

تعیین موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت یک از مهمترین اقداماتی است که باید در ابتدای کار انجام دهید. ذکر این نکته که زمان فعالیتتان به صورت محدود یا نامحدو است نیز لازم است.

تعیین آدرس شرکت

در قسمت ” اطلاعات مرکز اصلی ” باید آدرس کامل شرکت را به همراه کدپستی درج کنید.

 

تعیین سرمایه اولیه شرکت

در ابتدای کار باید سرمایه شخص حقوقی مشخص شود این مبلغ هنگفت نبوده و برای شرکتهای مسئولیت محدود مبلغ 100هزار تومان را به عنوان سرمایه اولیه می توانید معین کنید.

 

اینها از جمله چند نکته مهم اولیه هستند که باید انجام دهید. سایر مراحل ثبت شرکت نیز طبق نکات گفته شده باید پیگیری شوند. این مراحل عبارتند از :

سایر مراحل ثبت شرکت
 • وارد کردن اسم شرکا
 • تعیین کردن سمت اشخاص
 • وارد کردن سهام اشخاص
 • تعیین روابط  بین اشخاص
 • ثبت شعب شرکت
 • انتخاب روزنامه‌ی سالی/مالی
 • وارد کردن متن صورت‌جلسه
 • اظهارنامه /تقاضانامه
 • تکمیل اساسنامه
 • تکمیل شرکت‌نامه
 • تکمیل خلاصه اظهارنامه/تقاضانامه
 • تکمیل مدارک
 • پست کردن مدارک

آخرین مرحله پست کردن مدارک است. بعد از اینکه همه مدارک را آماده کردید ، باید آنها را به امضا همه شرکا برسانید و برای اداره ثبت شرکتها ارسال کنید.

طی مراحل ثبت نامی به شما یک کد رهگیری داده می شود که می توانید روند پرونده خود را از طریق این سامانه و با رمز ورودی که دارید پیگری کنید.

بعد از انجام این مراحل برای پرونده شما ممکن است 3 ساحلت پیش آید :

 • رد شدن پرونده
 • ناقص بودن پرونده
 • صدور آگهی

اگر مدارک شما مشکلاتی داشته باشد که قابلیت برطرف کردن نداشته باشد ، شرکت شما قابل ثبت نبوده و باید مشکلات را رفع کنید. دوباره از نو وارد سامانه شوید مراحل را به گونه ای دیگر تکرار کنید( با توجه به ایراداتی که از پرونده قبلی شما گرفته شده ) و اقدام به ثبت شرکت کنید.  اگر مدارکتان ناقص باشد و اخطار نقص پرونده باشد، می توانید طبق ابلاغیه ای که برایتان ارسال شده ،  نواقص را برطرف کنید.

اگر مدارک شما هیچ ایرادی نداشته باشد اداره ثبت شرکت ها با درخواست شما موافقت کرده و باید برای صدور آگهی اقدام نمائید.

باید حضورا به اداره مراجعه کنید . دفاتر را امضا کنید و مدارک خود را دریافت کنید. به سایت روزنامه رسمی مراجعه کنید و آگهی تاسیس خود را در روزنامه انتشار دهید. بعد از چاپ روزنامه رسمی باید دفاتر پلمپ تجاری ( دفتر کل و روزنامه شرکت)  را دریافت کنید. در آخر نیز باید در زمان مناسب اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی کنید و کد اقتصادی خود را دریافت کنید.

لازم به ذکر است که اگر با موسسه های ثبتی همچون ثبت ملاصدرا قرارداد ببندید اجرای تمامی این مراحل و خصوصا مراجعات حضوری به اداره ثبت شرکتها به عهده ایشان است و شما بعد از تحویل دادن مدارک نیازی نیست که کارخاصی انجام دهید.

 

هلدینگ ملاصدرا مفتخر است آمادگی خود را جهت ارائه خدمات ثبت داخلی و بین المللی در کشور های خارجی را اعلام کند

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

ثبت شرکت