مشاوره رایگان ثبتی و حقوقی

برای درخواست مشاوره رایگان در مورد امور ثبتی و حقوقی ، شماره تلفن خود را وارد کرده و ارسال کنید .
کارشناسان و وکلای مجرب ملاصدرا در اولین فرصت با شما تماس میگیرند .

درخواست مشاوره

شماره تلفن خود را وارد کنید، در کمتر از ۶۰ ثانیه کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت.

آنچه درباره اسامی تجاری باید بدانیم (چند پیشنهاد طلایی)

اسامی تجاری با ثبت تجاری همراه است. برای ثبت اسم تجاری، باید فرآیند و مراحل قانونی ثبت بر اساس آنچه مقررات اعلام کرده طی شود. تا زمان ثبت یک اسم تجاری، افراد حقیقی یا حقوقی حق استفاده از آن نام را برای خود ندارند. در صورتی که از یک اسم تجاری ثبت شده که ذینفع دیگری دارد، در کسب و کار خود استفاده کنید، تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد. انتخاب اسامی تجاری یکی از مهم ترین و مشکل ترین گام ها در یک کسب و کار است. اسم تجاری می تواند برند شما باشد. اما لزومی به ثبت آن ندارید. مثلا اسم تجاری موسسه یا شرکت شما نیاز نیست به عنوان یک برند نیز حتما ثبت شود.

در این گفتار سایت هلدینگ ملاصدرا، اطلاعات خوبی درباره اسامی تجاری و ثبت اسامی تجاری ارائه شده است. اگر شما مخاطب گرامی، نظر و دیدگاهی دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

اسامی تجاری چیست؟

اسامی تجاری اسامی است که فعالان کسب و کار و کارآفرینی، استارتاپ ها و حتی اشخاص حقیقی برای معرفی کردن محصولات و خدمات، از آن استفاده می کنند. شخص حقیقی هم می تواند اسامی تجاری ثبت شده داشته است. از طریق اسامی تجاری قادر هستیم که محصولات و خدمات را تفکیک بدهیم. اسم های تجاری در واقع هویت و قدرت یک برند و کسب و کار را به تصویر می کشد. نمادی از اعتماد مشتری به محصول و خدمات است یا نماد کیفیت فراگیر در سطح بین المللی مثل: TOYOTA یا Google.

اسامی تجاری در واقع 2 ویژگی دارند. یکی ویژگی درونی و دیگری ویژگی بیرونی برای سازمان یا بنگاه. در واقع با اسامی تجاری می توان هویت سازی و فرصت آفرینی کرد. رقابت کرد و سودآوری را افزایش دهد. از اسم های تجاری در تعریف هشتگ ها نیز استفاده می شود تا ذهن مخاطب را به سمت جست و جوی آن در شبکه های اجتماعی پربیننده، سوق دهند. مثل هشتگ واکسن های کرونا که برند های مطرح دارویی جهان در سال 2020 به بعد در شبکه های اجتماعی راه انداختند.

ماده 576 قانون ثبت اسامی تجاری

طبق ماده 576 قانون ثبت اسم های تجاری ، اسامی تجاری، اختیاری بوده به استثنای مواردی که طبق قانون، الزامی به ثبت آن وجود داشته باشد. شما قادر هستید برای معرفی کالا و خدمات خود از اسم های تجاری استفاده کنید. اما اگر ثبت نکنید، پیگرد قانونی ندارید. لذا نسبت به ثبت اسامی تجاری و برند خود از طریق خدمات کارشناسان هلدینگ ملاصدرا در اسرع وقت استفاده کنید.

بعضا اسامی تجاری کالا یا خدمات با علائم تجاری ادغام شده و برای شناسایی و تبلیغ و بازاریابی کالا یا خدمات به مصرف کنندگان و جامعه هدف، استفاده می شود. البته انتخاب اسم های تجاری نباید به گونه ای باشد که مشتریان را به استفاده از کالا یا خدماتی گمراه کند یا آن ها را گول بزند. اسامی تجاری ثبت شده را در صورتی که منقضی نشده باشند، نمی توان استفاده کرد. حتی اگر با نام خانوادگی شما، یکسان باشد. در ماده 577 و 578 قانون ثبت به این موضوع اشاره شده است.

نکته ای که باید توجه داشته باشید آن است که اسم های تجاری را می توان انتقال داد و مدت اعتبار دارند. مدت اعتبار اسامی تجاری ثبت شده، نا محدود نیست. مثل ثبت شرکت یا ثبت موسسه نیست که می توان تاریخ اعتبار را نامحدود در نظر گرفت.

اسامی تجاری می تواند طیفی از موضوعات را شامل شود. مثل برند انفرادی که شرکت یا موسسه می خواهد اسم تجاری خود را به صورت برند نیز ثبت کند. برند فامیلی هم از اسامی تجاری است مثلا خانواده دیوید بکهام (فوتبالیست اسطوره ای انگلیسی)، نام خودش، همسرش (ویکتوریا بکهام) و 4 فرزندش را ثبت رسمی کرده و نام آن ها یک برند است و آن ها از این طریق ، درآمد زایی سرشاری دارند.

اگر شرکت یا موسسه یا کارخانه ای، محصولات و تولیدات متنوعی دارد، از برند شرکتی که نوعی اسامی تجاری است استفاده میکند. البته برند ترکیبی نیز مطرح است که در دنیای بازاریابی و تبلیغات امروزی، اهمیت دارد. به هر حال باید به ظرفیت و پتانسیل co-branding نیز توجه کرد.

اسامی تجاری مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

به چند مورد دقت کنید:

 • اسامی تجاری بایستی به صورت عالی، معرف کالا و خدمات موسسه یا شرکت یا کارخانه باشد.
 • اسامی تجاری بایستی که ساده و روان باشد.
 • اسامی تجاری نباید در زبان ها و فرهنگ های مختلف توهین آمیز و نژاد پرستانه تلقی شود.
 • اسامی تجاری بایستی تلفظ آسان در زبان های مختلف داشته باشد.
 • اسامی تجاری بهتر است ترکیبی از کلمات مختلف با تلفظ های گوناگون نباشد.
 • اسامی تجاری باید به گونه ای باشد که به خاطر سپردن آن آسان باشد.
 • اسامی تجاری باید به راحتی تبلیغ و معرفی شوند.
 • اصالت داشته و تقلیدی از دیگر برند ها و نشان های مطرح و غیر معروف بازار نباشد.
 • قابلیت ثبت رسمی و حمایت قانونی داشته باشد.
 • بتوان به راحتی آن را شناسایی کرد.
 • روانشناسی رنگ در طراحی آن در نظر گرفته شود.

آنچه به یک برند و لوگو و نشان تجاری، هویت و اعتبار می بخشد، ظرفیت و پتانسیل شرکت یا مجموعه یا بنگاه یا سازمانی است که پشت سر ان قرار دارد و با تولید و فروش و ارتباط اثربخش با مشتری، وفاداری خود را اعلام و امتیاز رقابتی ایجاد می کند.

ثبت اسامی تجاری چه مزایایی دارد؟

ثبت اسامی تجاری مزایای زیادی دارد:

 • یک دارایی نامشهود (intangible asset) است که گاها ارزش آن به مراتب بیش از ارزش دفتری املاک و مستغلات یک بنگاه یا سازمان یا موسسه یا شرکت است.
 • ظرفیت تبلیغاتی و برد رسانه ای خوبی دارد.
 • می تواند ذهن مخاطب را با خود درگیر و همراه کند و در طراحی استراتژی های مارکتینگ و تبلیغات، مثمر ثمر است.
 • ارزش افزوده برای سهامداران خرد و کلان بنگاه ایجاد می کند.
 • می توان آن را نقل و انتقال داد و درآمد زایی کرد. تفویض اجازه استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده به شرکت یا بنگاه ثالث، فرصت آفرین بوده و منبع درآمد خوبی برای مجموعه حاصل می کند.
 • زمینه جذب سرمایه گذاری برای بنگاه و تامین سرمایه را برای پروژه های جاری و آینده فراهم میکند.
 • برند ثبت شده به نسبت کالا ها و خدمات فله ای ثبت نشده در بازار، اطمینان بیش تری در میان مصرف کننده و مشتری ایجاد می کند.
 • در تجارت جهانی، اعتبار زایی خوبی برای کسب و کار ایجاد می کند.

مدارک لازم برای ثبت اسم تجاری حقیقی و حقوقی

اشخاص حقیقی هم می توانند اسم تجاری ثبت شده داشته باشند. رونوشت برابر اصل شناسنامه و کارت ملی هوشمند و یا رونوشت جواز کسب و تصویر لوگو و تکمیل فرم تقاضا و طی کردن فرآیند ثبت که توسط هلدینگ ملاصدرا در اسرع وقت انجام می شود، از جمله مدارک است. اشخاص حقوقی نیز باییستی روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات و مدارک هویتی مدیرعامل را ارائه کنند.

پیش از ثبت، حتما استعلام اسامی تجاری انجام شود تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید. دقت کنید که کار انتخاب نام و نشان و لوگو و برند و ثبت آن، کار حرفه ای و تخصصی است و بهتر است با مشاوران کسب و کار مثل کارشناسان هلدینگ ملاصدرا در تعامل باشید. چون پرونده های موفق بسیاری در یک دهه اخیر در ثبت اسامی تجاری دارند.

دقت کنید که اگر کسب و کار شما، انفرادی است و شریک و همسر یا فرزندی ندارید، نمی توانید برندی با نام زعفران محمدی و پسران ثبت کنید.تمدید اعتبار اسامی تجاری الزامی است. مانند ثبت دامنه روی پسوند ملی ایران ).ir( یا پسوند عمومی (.com/.net /….

اسامی پیشنهادی برای ثبت اسامی تجاری

می توان برای انتخاب نام به فرهنگ لغت فارسی مراجعه کرد. بعضی از واژه ها، اصلا بین مردم مصطلح نیست ولی در ادبیات کلاسیک، بارها از آن استفاده شده و خوش آهنگ و خوش تلفظ و خوش معنی است. مثل اسامی کردی و لری و جنوبی و نام گل و گیاه های مختلف.

رخشانه که منسوب به رخش است یا رخشنده که معنی تابان دارد یا روبینا که معنی یاقوت سرخ می دهد یا رودابه که در شاهنامه فردوسی بزرگ از آن یاد شده است و معنی فرزند تابان است، از جمله واژه هایی است که در برند می توان استفاده کرد به شرطی که قبلا توسط اشخاصی ثبت نشده باشد. ترکیب هایی از واژه دل نیز ارزشمند است مثل: دلبند، دلربا، دلشاد، دلکش، دلناز، دلنواز، دل آرا، دل آویز ،دل انگیز و . . .

بعضی از واژه های لاتین نه در ایران ونه خارج از کشور برای انتخاب نام تجاری قابلیت ثبت ندارد. مثل کلمه شانتاژ که واژه فرانسوی است. سعی کنید در انتخاب نام، خلاقیت و نوآوری داشته باشید و ذهن خود را صرفا معطوف با جو و حال و هوا و فرهنگ انتخاب نام برند در بازار کسب و کار خود نکنید. مثلا در عرصه فناوری اطلاعات ایران، شرکت ها و موسسات و استارتاپ ها دوست دارند مرتب از واژه: دیجی در ثبت برند خود استفاده کنند. سعی کنید از این اعتیاد عدم خلاقیت، خلاص شوید و نامی انتخاب کنید که نمونه ندارد و ثبت دامنه تحت پسوند .ir و .com آن نیز آزاد (available) باشد.

مخاطب گرامی

هلدینگ ملاصدرا علاوه بر خدمات مشاوره و ثبت اسامی تجاری، خدمات ثبت هر نوع شرکت، موسسه، تعاونی، تغییرات آن ها وهمچنین اخذ هر گونه گواهینامه ، استاندارد ملی، بین المللی و جواز کسب صنفی در سراسر کشور را در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می دهد.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید به اطلاع دوستان و آشناین به ویژه علاقمندان ثبت برند و نام تجاری وبازاریابی و تبلیغات قرار دهید. ما را در اینستاگرام و تلگرام و لینکدین نیز دنبال کنید تا در جریان جدید ترین اخبار و خدمات دنیای اقتصاد و کسب و کار ایران قرار بگیرید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *