مشاوره رایگان ثبتی و حقوقی

برای درخواست مشاوره رایگان در مورد امور ثبتی و حقوقی ، شماره تلفن خود را وارد کرده و ارسال کنید .
کارشناسان و وکلای مجرب ملاصدرا در اولین فرصت با شما تماس میگیرند .

درخواست مشاوره

شماره تلفن خود را وارد کنید، در کمتر از ۶۰ ثانیه کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت.

آنچه درباره مراحل تغییر برند باید بدانید

تغییر برند یا ریبرندینگ (Rebranding) یکی از فرآیندهای طراحی استراتژی های بازاریابی و تبلیغات در شرکت ها و موسسات داخلی و بین المللی است. بازسازی برند یا تغییر برند، می تواند تصویر ذهنی که مشتری یا مخاطب از سازمان یا مجوعه شما دارد را متحول کند. مثلا در سال 2021، برند facebook به META تغییر یافت. متا، الهامی از متاورس است که از آینده اینترنت و جهان دیجیتالی خبر می دهد. برند، خود یک مفهوم و یک پیام است.

تغییر برند که در این گفتار به آن اشاره می شود، بسیار در بین سازمان ها و شرکت ها و موسسات مرسوم است و نباید نقطه ضعف سازمان یا مجموعه ای تلقی شود. در این گفتار، درباره نحوه تغییر علامت تجاری و لوگو، اطلاعات خوبی ارائه شده است. اگر خواستار تغییر در برند هستید، با مشاوران هلدینگ ملاصدرا از طریق بخش ارتباط با ما در تماس باشید.

با ما همراه باشید.

چرا تغییر برند؟

تغییر برند گاها به دلیل تغییر فضای کسب و کار و هم چنین استراتژی های سازمان در فروش کالا و خدمات صورت می گیرد. گوگل و فیسبوک، تا کنون برندها و نام هایی را تغییر داده اند. تغییر لوگو یا علامت تجاری یا همان تغییر برند، برای ارتقا هویت و شناسنامه هویت یک محصول یا سرویس صورت می گیرد. همان طور که در سلسله گفتارهای سایت هلدینگ ملاصدرا گفتیم و اینجا نیز تاکید می شود، برند، کت و شلوار کسب و کار شما است. پرستیژ کسب و کار شما با برند جلوه گر می شود. پس در تمییزی و اصالت و شایستگی و زیبایی برند، باید نهایت تلاش را مبذول داشت.

مبحث برندینگ یا branding در واقع به همین موضوع اشاره دارد. چگونه و چطور و چرا، بایستی کت و شلوار کسب و کار شما، تمیز، اصیل و مطمئن وفاخر و برازنده باشد. هر چقدر برند خوبی باشید، اعتماد مشتری و مصرف کننده به کالا و خدمات شما افزایش می یابد. از طریق برند می توانید خود را بهتر و بیش تر و سریع تر در یک بازار، جا بیاندازید.

همان طور که می دانید، ثبت برند بر اساس عناصری مثل نوشتار و شکل و آیکن است که در گروه های 3 گانه شامل: سمبل ها و پیکتوگرام، نوشتار صرف و نوشتار و تصویر (لوگو ترکیبی) جای می گیرد. یک لوگو خوب باید ساده و شیک و تاثیر گذار و انتقال دهنده یک مفهوم باشد و به زمان و مکانی خاص نیز محدود نباشد. متمایز باشد و برازنده. در تغیبر برند نیز این فاکتورها در مختصات استراتژی های سازمانی باید مد نظر قرار بگیرد.

تصمیم در مورد تغییر برند

گاهی همان طور که گفته شد، یک موسسه برای ارتقا روش کسب و کار و تغییر فضای کسب و کار و هم چنین اتخاذ روش های گوناگون در جذب مشتری و نفوذ در بازار، تصمیم می گیرد که برند خود را تغییر دهد. یعنی شرایطی رخ می دهد که صاحب برند تصمیم می گیرد که تغییراتی در شکل نشان تجاری برند خود ایجاد کند.

اداره مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه، شرایط را ایجاد کرده بتوان در یک بستر مناسب تغییرات مد نظر را در لوگو یا برند شرکت/موسسه/سازمان اعمال کرد. یعنی برای تغییر برند بایستی مراحل قانونی طی شود.

چگونه تغییر برند صورت می گیرد؟

به منظور تغییر برند بایستی مثل ثبت برند، اظهارنامه ای را تسلیم اداره مالکیت معنوی کرد. برای ثبت برند، بایستی اظهارنامه ای تکمیل شود. اظهارنامه تغییرات برند شامل تغییر در برند ، تغییر طبقه برند، تغییر توصیف برند و غیره می باشد.

بعد از آن که اظهارنامه تغییر در برند یا علامت تجاری، تسلیم کارشناسان اداره مالکیت معنوی گردید، کارشناس طبقه بندی، کارشناس پرونده، کارشناس مسئول و رئیس اداره، به بررسی مفاد اظهارنامه و مستندات و ادله و مدارک مربوطه پرداخته و نظر خود را ظرف چهل و پنج تا یک صد و بیست روز اعلام می کنند.

اظهارنظر کارشناسی روی پرونده تغییر برند که بر اساس اظهارنامه مستند و مستدل تسلیم اداره مالکیت معنوی شده است معمولا بین 2 تا 4 ماه زمان نیاز دارد. اگر درخواست تغییر در برند شما به نیمه دوم زمستان هر سال کشیده شوده، پاسخ به اظهارنامه تغییر برند شما احتمالا اواخر فروردین ماه سال بعد موکول می شود.

اگر پرونده و اطلاعات تغییر در برند نقص نداشته باشد یا تغییر در برند شما به هر دلیلی، مشابه تغییر در برند های ثبت شده نباشد، پرونده مورد قبول واقع می شود. لذا برای صدور آگهی تقاضای ثبت تغییر برند می توانید اقدام کنید.

تغییر برند نیز مثل مراحل ثبت برند و ثبت شرکت و تغییرات شرکت، بایستی در روزنامه رسمی قوه قضاییه ثبت شود. یعنی هزینه روزنامه رسمی را پرداخت کرده و حدوده 2 هفته بعد نیز روزنامه رسمی را دریافت یا از طریق سایت آن، اگهی خود را پرینت کنید.

آنچه در تغیر برند باید بدانیم

به منظور تغییرات برند اگر تصویری که مد نظر شما است، نوشته داشته باشد، بایستی پیش از ارسال مدارک به روزنامه رسمی قوه قضاییه، آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری را نیز به دفتر روزنامه رسمی تسلیم گردد. پس از درج آگهی تغییرات در روزنامه رسمی، 5 هفته فرصت دارید تا با ارائه روزنامه رسمی و اصل تصدیق ثبت برند و برگه تقاضای ثبت علامت تجاری به اداره مالکیت معنوی، مراجعه کرده و مدارک را تسلیم کنید.

مسئول اداره نیز بعد از ارزیابی مدارک، آن را به کارشناس مربوطه اعطا کرده و کارشناس نیز بعد از حصول اطمینان از عدم وصول اعتراض به درخواست تغییر برند شما، مبلغ حق الثبت را تعیین خواهد کرد.

پس از آن که همه پرداخت های قانونی را بر اساس تعرفه های سالانه، صورت دادید، 2 نوبت روزنامه رسمی را دریافت کرده و تصدیق جدید علامت تجاری (برند) تحویل شما می شود.

اگر صاحب برند، مراحل ثبت را به صورت حضوری انجام داده باشد، مدارک پرونده را بایستی تکمیل کرده و سپس نسبت به تغییر برند اقدام نماید.

مدارک لازم برای تغییر برند ثبت شده

برای تغییر در برند ثبت شده مدارک زیر برای شخص حقیقی و حقوقی لازم است.

مدارک لازم تغییر برند برای اشخاص حقیقی به شرح زیر است:

 • گواهی نامه ثبت علامت برند ثبت شده (تصدیق برند)
 • کارت ملی و شناسنامه که برابر اصل شده . متقاضیان غیر ایرانی بایستی پاسپورت معتبر و کد فراگیر داشته باشند.
 • اصل روزنامه رسمی نوبت اول و نوبت دوم ثبت علامت تجاری
 • اصل روزنامه رسمی نوبت اول و نوبت دوم تغییر علامت تجاری که جدید چاپ شده است
 • ابلاغیه تایید تغییر در برند
 • اظهارنامه تغییر در برند که تازه ثبت شده است.
 • هر مجوزی که دارای اعتبار بوده و با آن برند ثبت شده است ارائه شود.

مدارک مورد نیاز برای تغییر برند اشخاص حقوقی به شرح زیر است:

 • گواهی ثبت علامت برند ثبت شده (تصدیق برند)
 • مدارک هویتی شخصیت حقوقی مثل اساسنامه که برابر اصل شده باشد. در اساسنامه بایستی طبقات انتخاب شده برندو علامت تجاری و اگهی ثبت آخرین تعیین سمت و حق امضا مجاز شخصیت حقوقی که دارای اعتبار باشد، به تایید اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه رسیده باشد.
 • روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تعیین سمت و حق امضا مجاز شخصیت حقوقی که اعتبار داشته باشد.
 • مدارک هویتی برای اصل شده مدیرعامل شرکت و افراد صاحب امضا مجاز که شامل رونوشت شناسنامه و کارت ملی است. اگر متقاضی حقوقی، غیر ایرانی است، پاسپورت معتبر و کد فراگیر نیز دریافت شود.
 • اصل روزنامه رسمی نوبت اول و روزنامه رسمی نوبت دوم علامت تجاری ارائه شود.
 • اصل روزنامه رسمی نوبت اول و روزنامه رسمی تغییر در برند مد نظر که به تازگی چاپ شده ارائه گردد.
 • ابلاغیه تایید تغییر در برند
 • اظهارنامه تغییر در برند و برندی که تازه ثبت شده است نیز ارائه گردد.
 • همه مجوز های شرکت یا موسسه که با آن برند ثبت گردیده نیز ارائه شود.

درباره هزینه تغییر برند

هزینه تغییر برند یا به عبارتی، هزینه تغیر لوگو شامل موارد زیر است. رقم ها هر سال تغییر می کند و بایستی به سایت ثبت برند مراجعه کرد:

 • هزینه تنظیم و ثبت اظهارنامه تغییرات برند
 • هزینه ثبت تغییرات برند و علامت تجاری
 • هزینه وکالت پرونده و پرداخت حق التمبر
 • هزینه روزنامه رسمی نوبت اول و روزنامه رسمی نوبت دوم تغییر برند
 • هزینه حق الثبت تغییرات برند
 • هزینه های اداره مالکیت معنوی که بایستی در اداره مربوطه پرداخت شود.

وب سایت مرکز مالکیت معنوی در نشانی:  https://iripo.ssaa.ir/ در دسترس است. به منظور ورود به ایریپو، بایستی فیلترشکن خود را غیر فعال کنید. مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه، مسئول ثبت برند و تغییر در برند در ایران است.

در بخش هزینه ها، می توانید هزینه حق ثبت اظهارنامه به ازای یک طبقه، هزینه حق ثبت علامت به ازای هر طبقه، هزینه حق ثبت تمدید دوره های 10 ساله و هزینه استعلام برای انتقال اجازه بهره برداری یا اعراض را مشاهده کنید که رقم های متفاوتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی دارد. حق ثبت تغییرات (غیر از انتقال مالکیت و اجازه بهره برداری) در سال 1400 شمسی، 50 هزار ریال برای شخص حقیقی بود. این به معنی کل هزینه های تغییر برند نیست.

با ورود به بخش میز خدمات الکترونیک سایت مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه، قادر هستید که در جریان شرایط، مدارک، فرآیند و هزینه های ثبت طرح های صنعتی، ثبت نشانه های جغرافیایی، ثبت علائم و برند و موضوعات مربوط به ثبت مادرید در طبقات مختلف قرار بگیرید.

 

دقت کنید که همه هزینه ها برای مالکین ایرانی بصورت اینترنتی (در مراحل ثبت اظهارنامه و یا ثبت درخواست) بصورت برخط (آنلاین) دریافت میگردد اما مالکین غیر ایرانی باید معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه های ثبتی علامت بر مبنای یورو ، را به شماره حساب ارزی 2103310000042 نزد بانک ملی- شعبه برج آرمیتا کد 1033به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز و تصویر فیش را در مراحل ثبت اظهارنامه و یا درخواست ارسال فرمایند.

مخاطب گرامی

به منظور ثبت برند، اختراع، دریافت هر نوع گواهینامه و استاندارد و مجوز صنفی و هم چنین تغییرات شرکت یا اخذ نمایندگی داخلی یا خارجی و ثبت شرکت در داخل یا خارج از کشور ، هلدینگ ملاصدرا با سالها تجربه و پرونده های موفق، آماده ارائه بهترین خدمات با بهترین کیفیت در اسرع وقت با هزینه منصفانه است. برای تغییر در برند خود ، اول از مشاوران هلدینگ ملاصدرا بهره مند شوید.

نظرات و دیدگاه های خود را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید. لینک این جستار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، به اطلاع دوستان و آشنایان و فعالان کسب و کار برسانید. ما را در اینستاگرام و تلگرام و لینکدین نیز دنبال کنید تا در جریان جدید ترین اخبار خدمات ملاصدرا قرار بگیرید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *