مشاوره رایگان ثبتی و حقوقی

برای درخواست مشاوره رایگان در مورد امور ثبتی و حقوقی ، شماره تلفن خود را وارد کرده و ارسال کنید .
کارشناسان و وکلای مجرب ملاصدرا در اولین فرصت با شما تماس میگیرند .

درخواست مشاوره

شماره تلفن خود را وارد کنید، در کمتر از ۶۰ ثانیه کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت.

آنچه درباره جستجوی برند باید بدانیم

جستجوی برند اولین گام برای ثبت برند و علائم تجاری در ایران است. باید مطلع باشید که نشان یا برندی که قصد ثبت آن و در اختیار گرفتن مالکیت قانونی آن دارید، پیش تر، ثبت شده است یا خیر. مالکیت آن در اختیار شخص حقوقی یا حقیقی قرار دارد یا خیر. شبیه به برند شما، برندی وجود دارد یا خیر. رقبای شما، شبیه این برند، طراحی و ثبت کرده اند یا خیر. در مقوله برندینگ، جستجوی برند، بسیار مهم است.

ثبت برند در ایران و جستجوی برند در ایران، توسط سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه صورت می گیرد و ارتباطی با وزارت صمت یا وزارت دادگستری ندارد. برای جستجوی برند بایستی به سامانه IPM.SSAA.IR مراجعه کرد.

در این گزارش پرتال هلدینگ ملاصدرا، نگاهی داریم به آنچه درباره جستجوی برند باید بدانیم. اگر شما مخاطب گرامی، نظر و دیدگاهی درباره جستجو برند دارید یا تجربه ثبت برند داشته و قصد ثبت برند دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

 

جستجوی برند

چرا جستجوی برند مهم است؟

بسیار اتفاق می افتد که افراد، مشتاق ثبت برندی می شوند تا برای محصول و کسب وکار خود در داخل یا خارج ازکشور از آن استفاده کنند. غافل از این که تقریبا شبیه همین برند یا همین برند، پیش تر توسط شخص حقوقی یا حقوقی دیگری ثبت شده است و مالک حقوقی نشان تجاری طبق قانون است.

استعلام برندهایی که ثبت شده، بایستی حتما انجام شود تا از میان انبوه برند هایی که پیش تر ثبت شده است، به شباهت ها پی برده و در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنیم. به همین خاطر است که پروسه انتخاب برند تا ثبت برند، پروسه طولانی و زمان بر است و باعث شده که بعضی ها، به دنبال خرید برند ثبت شده باشند تا گرفتار فرآیند ثبت برند نشوند. در این زمینه نیز خدمات خوبی را هلدینگ ملاصدرا در اختیار متقاضیان گرامی قرار می دهد.

جستجوی برند هیچ هزینه ای ندارد و رایگان انجام می شود. در واقع جستجوی برند هایی که در ایران ثبت شده است یا در خارج از کشور ثبت شده است، هیچ هزینه ای ندارد. همه مردم به یک میزان، دسترسی دارند به برندهای ثبت شده در قوه قضاییه و برای اطلاع از برند های ثبت شده بایستی به لینکی مراجعه کرد که در ابتدای گفتار معرفی کردیم.

استعلام برند و جستجوی برند ، در واقع نیاز به کد کاربری و رمز عبور خاصی نداشته و مثل اطلاع از شرکت های ثبت شده و تغییرات شرکتها و موسسات دولتی و خصوصی که در سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه صورت می گیرد، اطلاع از برند های ثبت شده نیز آسان و راحت است.

نکته ای که باید مطلع باشید آن است که بر اساس اعلام اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد قوه قضاییه، جست و جوی برند های ثبت شده در سامانه، غیر رسمی است و صرفا برای راهنمایی پیش از تقدیم اظهارنامه ثبت برند توسط متقاضیان محترم بوده و تصمیم نهایی با اداره ثبت علائم تجاری خواهد بود. چرا که بعضا، بر اساس جستجوی برند شما، برند، قابل ثبت است و پیش تر نیز ثبت نشده است، اما الزامات قانونی ثبت برند برای نشان تجاری مورد نظر شما، قابل احراز نیست و درخواست شما رد می شود.

چرا که بررسی های کارشناسی و ملاحظه سوابق اعتراضی و دادگاهی و تطبیق با قوانین و مقررات داخلی و مقررات کنوانسیون های بین المللی، در دستور کار قرار می گیرد و به همین خاطر ،هم فرآیند ثبت برند را سخت و طولانی می کند و هم این احتمال را تقویت می کند که نشان تجاری مورد نظر ثبت نشده شما، قابلیت ثبت را نداشته باشد.

یک نکته مهم در استفاده از سامانه جستجوی برند

نکته مهمی که در زمان استفاده از سامانه جستجوی برند باید بدانید آن است که قابلیت جستجو علائم تجاری، صرفا خدمتی است که اداره کل مالیکت صنعتی در اختیار متقاضی قرار می دهد. به جهت پیشگیری از تقاضا های تکراری و جلوگیری از درخواست مجدد علائم ثبت شده اعم از عین یا مشابه و غیره و طولانی شدن فرآیند بررسی، پیش از فایل اظهارنامه الکترونیکی ثبت برند، نسبت به جست و جوی علامت مورد نظر اقدام کنید.

صرفا بعداز اطمینان حاصل کردن از این که برند یا نشان تجاری مورد نظر شما، محدودیت قانونی ثبت را نداشته و در ایران، قابل ثبت است و مشابه آن نیز ثبت نشده است، فرآیند ثبت را پیگیری کنید. البته صفر تا صد ثبت برند توسط کارشناسان مجرب هلدینگ ملاصدرا برای متقاضیان محترم از 31 استان کشور ،انجام می شود.

توجه داشته باشید که طبق اعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، بررسی و اعلام نظر بر روی اظهارنامه ها، بر اساس ضوابط و مقررات جاری ایران بوده و الزامات و ضروریت های کنوانسیون های بین المللی نیز رعایت می شود.

چه مواردی را در جستجوی برند لحاظ کنیم؟

  • اگر درخواست شما عینا یا مشابه علامت دیگری باشد، درخواست شما رد می شود. پس به درستی جست و جو کنید.
  • اگر علامتی که متقاضی ثبت هستید، مغایر عرف و نظم عمومی کشور باشد، درخواست رد می شود. پس در جستجوی برند نگاه کنید که علامت های ثبت شده، چگونه نسبت به رعایت موضوع بند ب ماده 32 قانون ثبت علائم تجاری، اقدام کردند. این ها درس های خوبی برای شما خواهد بود.
  • در موقع جست و جوی برند درخواهید یافت که هیچ یک از علائم تجاری ثبت شده در ایران، مربوط به علائم مشهور و اسامی متبرکه و حاوی نشانه های رسمی ایران نیست چه باستانی چه معاصر. چه مختصر چه کامل.
  • در زمان جستجوی برند در سامانه، مشاهده می کنید که علامت های ثبت شده، اصلا بیان کننده مرغوبیت کالا نیست. چون این موضوع، مربوط به بند 3 ماده 10 مکرر کنوانسیون پاریس است که ایران نیز ملزم به رعایت آن می باشد.

 

استفاده از سامانه جستجوی برند قوه قضاییه

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، سامانه جستجوی برند، جست و جو در پرونده های علائم تجاری را بر اساس اطلاعات پایه و پیشرفته انجام می دهد و به شما این امکان می دهدتا در  میان هزاران برند ثبت شده متعلقبه شخصیت های حقیقی یا حقوقی کشور، نسبت به جست و جوی برند اقدام کرده و از امکان ثبت نشان تجاری خود، مطلع شوید.

برندها بر اساس طبقه بندی کالایی، ثبت می شود. هر برندی، یک طبقه بندی کالایی مشخص دارد. 45 طبقه کالایی برای ثبت برند وجود دارد. مثلا برند های طبقه اول، برندهایی هستند که مربوط به مواد شیمایی است. در طبقه دوم، برندهای مربوط به رنگ ها و حلال ها و محافظت کننده ها وجود دارد و اگر شما قصد تولید محصولات حوزه دارویی و دامپزشکی دارید، بایستی ثبت برند در طبقه 5 را در نظر بگیرید که مربوط به ترکیبات بهداشت با هدف پزشکی برای انسان و حیوان است.

اگر عنوان دیجیتال را وارد منوی جست و جو در سامانه جستجوی برند بکنید، متوجه می شوید که بیش از 40 برند در ایران که عنوان دیجیتال در آن ها وجود دارد، ثبت شده است. مثل: گارانتی دیجیتال سرویس کایان، دیستی دیجیتال و زبکا و همرو ارتدنسی شفاف دیجیتال و غیره.

در همه این برندهای ثبت شده، نام دیجیتال، دیده می شود. برند مورد نظر شما، می تواند عنوان دیجیتال داشته باشد. اما نباید هم اسم و هم شکل برند های ثبت شده ای باشد که در طراحی آن ها، کلمه دیجیتال قرار دارد.

 

همان طور که در عکس فوق مشاهده می کنید، هر برند ثبت شده دارای شماره ثبت و شماره طبقه بندی بین المللی و طبقه بندی کالایی است.

شما با مراجعه به نشانی اینترنتی به آدرس: https://ipm.ssaa.ir/Search-GeoSign#page-1 می توانید به جست و جوی علائم جغرافیایی ثبت شده نیز به بپردازید.

به دلیل این که بسیاری از متقاضیان ثبت برند و جست و جوی برند، با طبقاتی که برند آن ها مربوط به آن است، آشنایی ندارند، قادر به استعلام دقیق و درست نیستند. برای همین منظور، توصیه می کنیم که فرآیند تخصصی جست و جو برند و ثبت برند را به کارشناسان مجرب هلدینگ ملاصدرا بسپارید تا با کم ترین هزینه ، بیش ترین اثربخشی را در زمان کوتاه در اختیار داشته باشید. در واقع برون سپاری این فرآیند نیز مثل برون سپاری فعالیت های حسابداری شرکت ها، توصیه می شود.

 

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، شما می توانید برای ثبت برند و جست جوی برند، از کلمات انگلیسی زبان و غیر فارسی نیز استفاده کنید. محدودیتی وجود ندارد. مثلا بیش از 230 برند با نام TEHRAN ثبت شده است. لذا به این موضوع هم دقت کنید که برند شما نباید به زبان فارسی، شبیه برندی باشد که به زبان انگلیسی ثبت شده است و بالعکس.

مخاطب گرامی

فرآیند جست و جو برند و ثبت برند و اعتراض به اظهارنامه الکترونیکی رد شده، مسائلی است تخصصی و حقوقی و ریزه کاری های فراوان دارد. مقوله عدم آشنایی متقاضیان ثبت برندبا طبقه کالایی نیز سبب می شود که پروسه ثبت، طولانی شود. به منظور استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای، مشاوران کارآزموده هلدینگ ملاصدرا، آماده ارائه خدمات به متقاضیان در اسرع وقت است.

علاوه بر این ها، هلدینگ ملاصدرا آماده ثبت انواع شرکت و موسسه وتعاونی و ارائه خدمات در زمینه اخذ هر گونه مجوز صنفی و ثبت شرکت در خارج از کشور و هم چنین دریافت همه نوع گواهینامه ها و استاندارد های بین المللی برای متقاضیان گرامی است.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی دارید، در اختیار دوستان و آشنایان قرار داده و ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *