مشاوره رایگان ثبتی و حقوقی

برای درخواست مشاوره رایگان در مورد امور ثبتی و حقوقی ، شماره تلفن خود را وارد کرده و ارسال کنید .
کارشناسان و وکلای مجرب ملاصدرا در اولین فرصت با شما تماس میگیرند .

درخواست مشاوره

شماره تلفن خود را وارد کنید، در کمتر از ۶۰ ثانیه کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت.

آنچه درباره فروش برند و قیمت گذاری آن باید بدانید

فروش برند مثل خرید شرکت مسئولیت محدود که دارای رتبه (گرید) از سازمان برنامه و بودجه است و فرصت شرکت در مناقصات میلیاردی دولتی را فراهم می کند، اقدامی فرصت آفرین و ارزش ساز برای کسب و کار ها بوده و می توان شهرت و پرستیژ شما را در بازار هدفی که مد نظر دارید، افزایش دهد.

خرید یک برند موفق و جذاب در عرصه تولید کالا و خدمات، چه در داخل و خارج از کشور اهمیت دارد. اگر برای ثبت برند با مشکل روبرو هستید و زمان کافی برای پیگیری پروسه زمان بر آن را ندارید و می خواهید از مشکلات و چالش هایی که در فرآیند ثبت برند به وجود می آید، جلوگیری کنید، این گفتار را مطالعه کنید.

در این گفتار هلدینگ ملاصدرا، تلاش شده است تا اطلاعات خوبی برای فروش برند در اختیار فعالان کسب و کار به ویژه استارتاپ ها قرار بگیرید. اگر سوال یا دیدگاهی درباره خرید و فروش برند دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

چرا برند مهم است؟

برند مهم است چون اعتیار شما است. چون نشانه کسب و کار شما است. چون با آن، شناخته می شوید. چون از طریق برندینگ است که کسب و کار شما، در بازار هدف، مشتریان خود را پیدا می کند و می تواند ابزار رقابتی شما در فضای پر رقابتی امروز باشد. برند های خوش نام در بازار ایران و جهان، مسیر طولانی را طی کردند و با دیدن آن ها، یاد کیفیت، تعامل مطلوب با مشتری و ارائه کالا و خدمات مطمئن و ارزشمند می افتیم. ماهیت اجتماعی کسب و کار شما با برند گسترش می یابد و باید بتوان به راحتی با آن تبلیغ کرد و قابل تلفظ اسان بوده و تصویر سازی شایسته ای در ذهن مخاطب به ارمغان آورد.

برند، باید نمادی از وضعیت دائمی باشد. نباید مرتب تغییر کند رنگ و اندازه آن دستخوش تغییرات ژرف و شگرف شود. بنابراین، توسعه کسب و کار بدون برند، بسیار سخت است یا فرصت های بسیاری از سازمان/موسسه/شرکت سلب می کند.

برند آماده یعنی چی؟

اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند برندهای مختلف را طبق قانون و در طبقه بندی هایی که مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه اعلام کرده، ثبت کرده و سپس نسبت به فروش آن با هر قیمتی که خودشان مشتاق هستند، در اختیار مخاطب و مشتری قرار دهند.

مثل ثبت دامنه های چند کاراکتری روی پسوند های ملی و عمومی اینترنت ثبت افراد و فروش آن به بهای گزاف در سالیان بعد به مخاطبان بالقوه و بالفعل. دامنه Business.com صرفا مشت نمونه خروار است. . . .

برند آماده یعنی فرآیند ثبت را پشت سر گذاشته و برای استفاده و بهره برداری آماده است. شما قبلا، یک برند را ثبت کرده و به این نتیجه رسیدید که به هر دلیلی، مشتاق به استفاده از برند نیستید. کارآیی و اثربخشی تجاری و غیر تجاری برای شما ندارد و می خواهید واگذار کنید و پولی هم به جیب بزنید.

برند های آماده در حوزه مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله محبوب ترین علائم تجاری برای خرید و فروش هستند. واگذاری برند آماده در ایران ، موقعی ارزشمند و اثربخش خواهد بود که حق استفاده از آن رسماً و قانوناً به ثبت رسیده باشد. یکی از مزیت های خرید و فروش آرم تجاری آماده، امکان استفاده از برندهای بدون استفاده قبل از اتمام زمانشان است.

چرا برند آماده بخریم؟

فروش برند یکی از اقدامات درآمد زا برای افراد در طول سال است. شما می توانید برند های ثبت شده را به فروش برسانید ومشتری پیدا کنید. فرآیند ثبت برند، طولانی است. شما می توانید بدون آن که وقت صرف کنید، صاحب یک برند تجاری شده و از مزایای مادی و معنوی آن بهره مند شوید.

برای خرید برند آماده بایستی به دفتر خانه ثبت اسناد در استان محل معامله برند رفته و فرم هایی را امضا کنید. برند آماده برای فروش، همه فرآیند ثبت را طی کرده و گواهینامه رسمی قابل استعلام و راستی آزمایی دارد. لذا نگران رد درخواست خود توسط کارشناسان اداره مالکیت صنعتی نیستید.

در فرآیند فروش برند، شما به عنوان متقاضی برند، نیازی به ارائه مجوز تاسیس کارخانه یا مجوز ثبت شرکت و امثالهم ندارید و این کار صرفا با تسلیم کارت شناسایی و انجام یک سری امور اداری ساده، انجام می گردد.

برند های آماده بر اساس نوع کلمه، طراحی برند و تعداد طبقات، تعداد کالا، زیبایی و پرستیژ اسم ثبت شده، خدمات و کالا های مشابه به ثبت رسیده و فارسی یا لاتین بودن برند ارزش گذاری می شوند و هر کدام قیمتی متفاوت دارند و فرمول مشخصی برای قیمت گذاری فروش برند وجود ندارد.

چه تفاوتی بین خرید برند با ثبت برند است؟

این یک سوال متداول بین عزیزانی است که خواهان خرید برند هستند. خوب همان طور که در ابتدای این گفتار متذکر شد و این جا نیز تاکید می کنیم، خرید برند یعنی شما صاحب خانه ساخته شده هستید به جای آن که هزینه و زمان اختصاص داده و خانه ای را بسازید. بله! خانه ای که خودتان بسازید، شاید هزینه کم تری نسبت به خرید خانه ساخته شده در مکانی خاص داشته باشد، اما باید خواب سرمایه و ریسک های کار و زمان صرف شده و مسائل دیگری را نیز مد نظر قرار داد.

وقتی برند ثبت شده خریداری می شود، نیاز به طی کردن فرآیند ثبت برند نیست. معمولا ثبت برند به حداقل 4 ماه زمان نیاز دارد. البته اگر مراحل و روند اداری بدون چالش و اعتراض از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی دنبال شود. بسیار پیش می آید که درخواست ثبت برند پس از گذشت 2 ماه از تسلیم اظهارنامه ثبت، با اخطاری از سوی اداره مالکیت صنعتی روبرو شده و بایستی نسبت به رفع نقص اقدام شود.

توجه داشته باشید که هر زمان درخواست ثبت برند شما با اخطار ، مواجه گردد، بایستی درخواست مجدد هزینه اضافی را برای فرد درخواست کننده داده شود و گاها نیاز به دریافت مجوز هایی است که همین مسائل، فرآیند ثبت را زمان بر و هزینه بر می کند.

معمولا کارشناسان رسمی دادگستری نسبت به قیمت گذاری برند اقدام می کنند. اما الزامی ندارد. اگر برندی، شهرت خوبی داشته باشد و واگذار شود، قیمت بالاتری به نسبت برند های جدید الثبت دارد. لذا شما می توانید با ثبت برند و برندینگ آن، شهرتش را در جامعه ارتقا داده و سپس نسبت به فروش آن اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای فروش برند

خریدار و فروشنده بایستی به دفترخانه جهت نقل و انتقال و انتشار آگهی انتقال برند در روزنامه رسمی قوه قضاییه اقدام کنند. به منظور خرید برند آماده، نیازی به کارت بازرگانی و مجوز صنفی و مدرک تحصیلی نیست. جواز تاسیس هم نیاز ندارد. با داشتن کارت ملی می توان فرآیند انتقال مالکیت را انجام داد.

لذا مدارک هویت خریدار و فروشنده و شماره ثبت برند و شماره اظهارنامه و اسناد و مدارک مربوط به برند مثل روزنامه تقاضا و مدارک مربوط به نوع کسب و کار و تنظیم قرارداد در دفتر خانه مورد نیاز است. اگر کار با وکالت وکیل انجام می شود (مثل خدمات وکلای هلدینگ ملاصدرا)، مدارک وکیل نیز نیاز است.

روش های فروش برند

روش نقل و انتقال علامت تجاری به 2 صورت جبری (غیر ارادی) و قراردادی (اختیاری) است. جبری زمانی هست که مالک برند، فوت کرده و وارث نسبت به فروش برند اقدام می کند. وارث متوفی می تواند با در اختیار داشتن گواهی انحصار وراثت و اصل گواهی ثبت برند، نسبت به واگذاری آن به مالک جدید اقدام کند.

در نقل و انتقال قراردادی، امتیاز برند به مالک جدید واگذار می شود. مالک کنونی برند، قادر است به هر دلیلی، امتیاز خود را به مدت مشخص یا دائمی انتقال دهد.پس از انتقال کامل برند، مالک جدید می تواند از امتیازات مادی و معنوی آن بهره مند شود.

مسائل مهم در انتقال قانونی برند

به نکات زیر توجه کنید:

  • در انتقال قانونی هر برند آماده، مواردی چون: نام، آدرس و تابعیت صاحب برند، نام و آدرس وکیل قانونی مالک و شماره ثبت آرم تجاری در ایران باید در اظهارنامه قید شود.
  • اگر صاحب برند، تمایلی به واگذاری کامل علامت تجاری خود نداشته باشد ،می تواند بخشی از آن یا طبقات آن را به افراد دیگری انتقال دهد. در این حالت که انتقال جزئی نام دارد، برند تنها برای یک سری خدمات مشخص و یا به منظور استفاده در یک طبقه خاص واگذار می شود.
  • برای انجام این کار هنگامی که تقاضای الکترونیک خود را برای واگذاری علامت ثبت می کنید، نقل و انتقال جزئی ، انتخاب شود و سایر مراحل همانند انتقال قرارداری انجام شود.
  • حتما با وکلای مجرب و مطالعه قانون ثبت برند و علائم تجاری در ایران، نسبت به خرید و فروش برند اقدام کنید.

مخاطب گرامی

هلدینگ ملاصدرا علاوه بر ارائه مشاوره در فروش برند ، تمدید و ثبت برند و اختراع، نسبت به ثبت/تاسیس یا هر نوع تغییرات شرکت/موسسه/تعاونی/کارخانه و اخذ مجوز صنفی و گواهینامه ملی و بین المللی و استاندارد های مربوطه در اسرع وقت برای فعالان کسب و کار در 31 استان کشور، اقدام می کند.

خرید برند، فرصت آفرین است. مثل سرمایه گذاری در استارتاپ های آینده دار یا مثل خرید و ثبت دامنه های ارزشمند چند کاراکتری روی پسوندهای مطرح اینترنت (.com/.net/.ir) است. لذا به خرید برند به عنوان یک سرمایه گذاری ارزشمند آینده دار نگاه کنید و به مطالعات برندینگ بپردازید.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، به اطلاع دوستان و آشنایان و فعالان کسب و کار برسانید. هلدینگ ملاصدرا را از طریق اینستاگرام فالو کنید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *