مشاوره رایگان ثبتی و حقوقی

برای درخواست مشاوره رایگان در مورد امور ثبتی و حقوقی ، شماره تلفن خود را وارد کرده و ارسال کنید .
کارشناسان و وکلای مجرب ملاصدرا در اولین فرصت با شما تماس میگیرند .

درخواست مشاوره

شماره تلفن خود را وارد کنید، در کمتر از ۶۰ ثانیه کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت.

آنچه درباره استعلام شرکت باید بدانیم (راهنمای مصور)

استعلام شرکت یا استعلام نام موسسه به منظور ارزیابی و راستی آزمایی فعالیت قانونی شخص حقوقی در بخش دولتی و خصوصی معمولا انجام می شود. برای این که بدانید که فلان شرکت یا موسسه، ثبت شده هست یا خیر و فعالیت قانونی طبق ادعای خود دارید یا خیر، بایسنی نسبت به استعلام شرکت اقدام کنید. استعلام شرکت اکنون اینترنتی و از طریق سامانه های دولتی صورت می گیرد. لذا برای استعلام شرکت نیازی به مراجعه به پلیس به علاوه 10 یا دفاتر پیشخوان دولت یا مراکز قضایی الکترونیکی در 31 استان کشور نیست.

استعلام هم از طریق سامانه های ثبتی امکان پذیر است و هم برای اطلاع از مجوزهای قانونی شرکت یا موسسه مورد نظر، بایستی به درگاه های اختصاصی وزارت خانه های صمت، بهداشت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، شهرداری و گمرک و سامانه جامع تجارت نیز مراجعه کرد.

در این گفتار هلدینگ ملاصدرا تلاش شده به صورت مصور، نحوه استعلام شرکت و نکاتی که باید مطلع باشید را ارائه کنیم. در صورتی که شما مخاطب گرامی، قصد ثبت شرکت یا موسسه یا تعاونی و انجام تغییرات یا دریافت هر نوع مجوز صنفی و گواهینامه و استاندارد ملی و بین المللی برای کسب و کار خود دارید، با کارشناسان هلدینگ ملاصدرا در تماس باشید.

با ما همراه باشید.

 

چرا استعلام شرکت مهم است؟

یک شرکت مدعی شده که می تواند وام برای خرید خودرو یا ملک به شما بدهد. یک شرکت مدعی شده است که لیزینگ است. شرکتی مدعی شده که سهامدار فلان شرکت بزرگ بیمه یا فلان بانک در ایران است. شرکتی مدعی شده که توانایی انجام فعالیتی خاص یا تولید کالا و خدمات را دارد. این ها همه ادعاهایی است که انجام می گیرد.

به منظور راستی آزمایی و صحت سنجی و اعتبارسنجی چنین ادعاهایی بایستی استعلام شرکت صورت بگیرد. یعنی بفهمیم که ادعاها، واقعی است یا غیرواقعی. با مجموعه رسمی در ارتباط هستیم یا کلاهبرداری سازمان یافته که متاسفانه نمونه اش در 20 سال اخیر به شدت مشاهده می شود.

برای استعلام شرکت بایستی یا نام شرکت را داشته باشیم یا شماره ثبت شرکت یا شماره شناسه ملی آن را. البته با شناسه اقتصادی یا کد اقتصادی شرکت که در سازمان امور مالیاتی نیز ثبت شده، می توانید نسبت به راستی آزمایی و بررسی فعالیت شرکت در سامانه های قانونی، اقدام کرد.

چگونه استعلام شرکت انجام بدهید؟

به منظور استعلام شرکت کافی است نام شرکت یا شماره ثبت یا شماره شناسه ملی را سامانه روزنامه رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران وارد کرد و جست و جو کنید. از دهه هشتاد شمسی به این سو، اطلاعات ثبت و تغییرات صدها هزار شرکت و موسسه و تعاونی ثبت شده، فعال یا منحل شده کشور در این سامانه در دسترس است.

استفاده از استعلام شرکت از طریق روزنامه رسمی، رایگان است و هزینه ای هم ندارد. به منظور استعلام شرکت به این نشانی: https://www.rrk.ir/News/NewsList.aspx بروید. سعی کنید فیلترشکن را غیر فعال کنید.

 

تصویر ایندکس سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ار مشاهده می کنید. شما قادر هستید نسبت به جستجو در اگهی های قانونی اقدام کنید. جست و جوی شما رایگان است.

 

بخش پایینی ایندکس سایت روزنامه رسمی، فرمی دارد که تصویر آن را در عکس فوق مشاهده می کنید. برای استعلام شرکت، می توانید نام شرکت را وارد باکس مربوطه کنید. شماره ثبت را نیز می توانید وارد کنید. شماره شناسه ملی شرکت را نیز می توانید وارد کنید. انتخاب شهر و نوع اگهی و شماره روزنامه و تاریخ نامه اداره ثبت نیز الزامی نیست. با کلیک روی دکمه سبزر رنگ: جستجو، قادر به پیدا کردن اطلاعات هستید.

مثلا شرکتی به نام پتروشیمی خراسان را جست و جو میکنیم. تا اسفند 98 ، 83آگهی درباره این شرکت ارائه شده است که در تصویر زیر مشاهده می کنید. اطلاعات اختراعات و برند هایی که به نام این پتروشیمی ثبت شده است، تغییرات اساسنامه، تغییرات هیات مدیره، اطلاعات صورت های مالی و غیره و شرکت ها و موسساتی که این پتروشیمی در آن ها سهامدار بوده یا هست نیز در این اگهی های قانونی در سایت روزنامه رسمی به نمایش در آمده است.

با کلیک بر روی عنوان هر آگهی، به متن آگهی شامل زمان انتشار و تاریخ روزنامه رسمی و جزییات آن دسترسی پیدا خواهد کرد. اطلاعاتی که می تواند شما را در فرآیند راستی آزمایی و صحت سنجی ادعای یک بنگاه در فرآیند استعلام شرکت یاری کند و موضوع مهمی برای فعالان کسب و کار و گارآفرینان به خصوص مشتریان هلدینگ ها و لیزینگ ها و انبوه سازان و مراکز ارائه خدمات به مشتری در 31 استان کشور است.

البته دقت کنید که وجود اطلاعات یک شرکت در این سامانه ها، دال بر مجوز فعالیت آن ها نیست و شما بایستی از وزارت خانه های مربوطه بنا به طبیعت کار شرکت مزبور، استعلام های تکمیلی را به عمل آورید. لذا به این موضوع نیز دقت کنید. چون ثبت شرکت یا موسسه آسان است. اما دریافت مجوز قانونی از وزارت خانه و سازمان های دولتی، نیاز به طی کردن مراحلی دارد که امکان استعلام اینترنتی آن ها نیز وجود دارد.

 

شما اگر نام مدیرعامل یا اعضا هیات مدیره یک شرکت را نیز در اختیار داشته باشید، بدون نیاز به دانستن کد ملی فرد، می توانید نسبت به فرآیند استعلام شرکت در سامانه روزنامه رسمی نیز اقدام کنید. البته توجه کنید که شباهت نام بسیار است و به همین خاطر، شرکت ها و موسسات بسیاری در دامنه جست و جوی شما به نمایش درخواهد آمد.

روش دیگر استعلام شرکت ان است که به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه شده و نسبت به جست و جوی اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی اقدام نمود. برای اطلاعات بیش تر به این لینک بروید.

این سایت برای تاسیس شرکت، ثبت صورتجلسه تغییرات، پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی، اظهارنامه دفتر ثبت تجاری، درخواست کدفراگیر، استفاده می شود. همه این خدمات را هلدینگ ملاصدرا در اسرع وقت برای مودیان محترم مالیاتی کشور انجام می دهد.

اگر شما شناسه ملی شرکت را دارید، آن را وارد کرده و به جست و جوی اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی مورد نظر بپردازید. نوع شرکت یکی از موارد زیر می تواند باشد:

جهت جست و جوی اطلاعات شخصیت حقوقی، درج شناسه ملی به تنهایی کفایت می کند.

 

سامانه پیدا کردن شناسه ملی اشخاص حقوقی در این نشانی در دسترس است.

 

برای پیدا کردن شناسه ملی اشخاص حقوقی در فرآیند استعلام شرکت بایستی نام شرکت و شماره ثبت را داشته باشید. این اطلاعات از سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه قابل استعلام است.

 

وقتی سازمان ثبت کننده، شماره ثبت ونام شخصیت را وارد کردید، روی گزینه جست و جو کلید کنید، در باکس زیر، اطلاعات شناسه ملی و وضعیت فعال یا غیر فعال بودن شرکت مورد نظر شما نمایش داده می شود که در عکس بالا مشاهده می کنید. شناسه ملی 11 رقم است. منحصر به فرد است و شناسه ملی شرکت ها مثل کد ملی افراد، یکسان نیست.

برای اطلاع از وضعیت فعال یا غیر فعال بودن شرکت مورد نظر خود، نام سازمان ثبت کننده را سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دهید. چون همه شرکت ها در بخش خصوصی توسط این سازمان ثبت و اعتباردهی می شوند.

البته بخش سازمان ثبت کننده در سامانه فوق، گزینه های دیگری هم دارد که به شرح زیر است. شاید شرکتی که قصد استعلامش را دارید، توسط یکی از مجموعه های زیر، ثبت و فعال شده باشد. دقت کنید:

 • ثبت شده توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور – اداره کل پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی
 • ثبت شده توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
 • ثبت شده توسط وزارت کشور – شورا های اسلامی سراسر کشور
 • ثبت شده توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور
 • ثبت شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 • ثبت شده توسط وزارت راه و شهرسازی
 • ثبت شده توسط شورای عالی مناطق آزاد
 • ثبت شده توسط وزارت دفاع، پشتیبانی نیروهای مسلح
 • ثبت شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • ثبت شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی
 • ثبت شده توسط وزارت آموزش و پرورش
 • ثبت شده توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 • ثبت شده توسط وزارت جهاد کشاورزی
 • ثبت شده توسط سازمان اداری و استخدامی کشور
 • ثبت شده توسط دفتر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی(
 • ثبت شده توسط حوزه علمیه
 • ثبت شده توسط سازمان اوقاق و امور خیریه

بعد از استعلام ثبت شرکت ها، به ترتیب اطلاعات زیر قابل مشاهده می باشد:

 • ثبت کننده شخصیت حقوقی
 • شناسه ملی شخصیت حقوقی
 • تاریخ تاسیس شخصیت حقوقی
 • تاریخ آخرین به روز رسانی (منظور تاریخ ثبت آخرین تغییرات شرکت است)
 • نام کامل شخصیت حقوقی
 • نوع شخصیت حقوقی (اعم از سهامی خاص، با مسئولیت محدود، موسسه غیر تجاری و غیره)
 • شماره ثبت شخصیت حقوقی
 • اداره کل ثبت کننده
 • واحد ثبتی ثبت کننده
 • کد پستی شخصیت حقوقی
 • محل اقامت قانونی
 • وضعیت شخصیت حقوقی

مخاطب گرامی

این استعلام ها برای هر مجموعه ای که در یکی از 31 استان کشور فعالیت دارد، به صورت بر خط امکان پذیر است. اگر قصد ثبت موسسه یا تعاونی و تاسیس شعبه و نمایندگی برای کسب و کار خود دارید، مشاوران هلدینگ ملاصدرا آماده پاسخ گوی به سوالات شما هستند.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، به اطلاع دوستان و آشنایان و همکاران و فعالان تجاری برسانید. هلدینگ ملاصدرا را از طریق اینستاگرام دنبال کنید تا در جریان جدید ترین سرویس ها و تسهیلاتی که برای کارآفرینان حقوقی و حقیقی آماده کردیم قرار بگیرید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *