مشاوره رایگان ثبتی و حقوقی

برای درخواست مشاوره رایگان در مورد امور ثبتی و حقوقی ، شماره تلفن خود را وارد کرده و ارسال کنید .
کارشناسان و وکلای مجرب ملاصدرا در اولین فرصت با شما تماس میگیرند .

درخواست مشاوره

شماره تلفن خود را وارد کنید، در کمتر از ۶۰ ثانیه کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت.

همه چیز درباره ثبت کد اقتصادی (شرایط ، مدارک ثبت نام و جرایم)

کد اقتصادی یا همان شناسه ملی شرکت، در واقع یکی از مهم ترین الزامات و نیازمندی های فعالیت مودیان مالیاتی در کشور است. اگر شما ناشر باشید یا فعالیت شما به هر نوعی، از پرداخت مالیات معاف باشد، نیازی به دریافت کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی نیست.

مسئول اختصاصی کد اقتصادی یا شماره اقتصادی به شرکت ها و موسسات، سازمان امور مالیاتی است که زیر نظر وزارت اقتصاد ایران فعالیت دارد. برای پرداخت مالیات و دریافت برگه پرداخت مالیات و اعتراض به مالیات تکلیفی، داشتن کد اقتصادی الزامی است. هم اشخاص حقوقی و هم اشخاص حقیقی که طبق قانون موظف به داشتن شماره اقتصادی هستند، باید نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام کنند. درج شماره اقتصادی روی همه فاکتورهای رسمی و صورت حساب های اشخاص حقیقی و حقوقی الزامی است.

در این گفتار، تلاش شده است تا اطلاعات کاملی درباره کد اقتصادی و شیوه دریافت و مدارک مورد نیاز، ارائه شود. اگر شما مخاطب گرامی این پرتال، نظر و دیدگاهی درباره دریافت کد اقتصادی و حقوق و الزاماتی که دارند کد اقتصادی باید از ان مطلع باشد، دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

کد اقتصادی

آیا می توان کد اقتصادی نداشت؟

قوانین مالیاتی در کشور به دلیل عزم دولت برای مدیریت کشور از طریق کاهش صادرات نفت خام به خارج از کشور، ارتقا یافته و شاهد سامانه های فناورانه برای وصول سریع تر و بهتر مالیات از مشمولان مالیات در 31 استان کشور در سال های اخیر هستیم. همه فعالان کسب و کار که طبق قانون مالیات های مستقیم، موظف به ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات تکلیفی می باشند، بایستی کد اقتصادی داشته باشند. اگر شما فعال کسب و کار باشید و کد اقتصادی نداشته باشید، با جریمه و حتی تعطیلی و توقیف کسب و کار مواجه خواهید شد.

در واقع برای همه فعالان اقتصادی کشور که مشمول مالیات هستند، دریافت کد اقتصادی الزامی است. چه شما در بخش خصوصی فعالیت کنید چه در بخش دولتی. چه طرف حساب شما ، دولت باشد چه بخش خصوصی در داخل یا خارج از کشور. چه در مناطق آزاد تجاری فعالیت کنید چه شعبه خارج از کشور داشته باشید.

توجه کنید که دریافت کد اقتصادی یا شناسه اقتصادی شرکت، از طریق وزارت صمت قابل دریافت نیست و باید به سازمان امور مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی مراجعه کرد. اکنون بسیاری از نیازهای مالیاتی و مراجعات حضوری مودیان مالیاتی در سراسر کشور، اینترنتی شده است و نیاز به مراجعه به حوزه های مالیاتی ،به شدت کاهش یافته است.

اگر قصد دریافت کارت بازرگانی یا اخذ تسهیلات از شبکه بانکی کشور دارید، داشتن کد اقتصادی الزامی است. در صورت تاسیس هر نوع شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص یا تعاونی یا موسسه که طبق قانون، مشمول مالیات است، تا 60 روز فرصت دارید که برای تشکیل پرونده مالیاتی، به حوزه مالیاتی مربوط به اقامتگاه قانونی شرکت، مراجعه کنید.

این که شرکت شما در آذربایجان شرقی ثبت شده است و اقامتگاه قانونی شما، در این استان است اما شما در تهران مشغول به کار هستید، دال بر این نیست که شما حوزه مالیاتی خود را در تهران قرار دهید.

جریمه عدم دریافت کد اقتصادی

توجه داشته باشید که اگر شرکتی تاسیس کنید با هر نوع موضوع کاری در یکی از استان های کشور و نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام نکنید، در بار اول، 2 برابر سود حاصل از معاملات را بایستی به عنوان جریمه پرداخت کنید. اگر مجدد مرتکب سرپیچی در دریافت کد اقتصادی شوید، این بار تخلف است و اقامتگاه قانونی شرکت، 3 ماه پلمپ می شود. در صورتی که برای سومین بار پیاپی، از دریافت کد اقتصادی سرپیچی کنید، به 3 تا 6 ماه حبس توسط قانون گذار، محکوم خواهید شد.

سایت ثبت نام کد اقتصادی

به منظور دریافت کد اقتصادی و ثبت نام کد اقتصادی بایستی به پرتال ملی سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه کنید. خدمات ثبت به صورت اینترنتی انجام می شود. اما این موسسه آمادگی دارد تا خدمات ثبت و انجام هر گونه فعالیت مالیاتی را در اسرع وقت در اختیار مشتریان گرامی قرار دهد.

به سایت https://www.tax.gov.ir/action/do/registrationselector مراجعه بفرمایید. برای دریافت داده های تکمیلی کافی است به درگاه ملی مالیات ایران در نشانی: INTAMEDIA.IR رفته و اطلاعات لازم را در بخش میز خدمت عملیات الکترونیکی مالیاتی نیز کسب کنید.

 

در مرکز ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی کشور که در شماره 1526 در دسترس است، می توان پاسخ به هر نوع سوال درباره دریافت کد اقتصادی و پرداخت مالیات و جرایم مالیاتی و اعتراض به برگه های صادر شده را بدست آورد.

 

به منظور دریافت کد اقتصادی از سازمان امور مالیاتی کشور بایستی کد کاربری و رمز عبور دریافت کرده و به منظور انجام پیش ثبت نام و یا ویرایش پیش ثبت نام و یا ثبت نام قبلی ، شماره ملی و شناسه ملی شرکت وارد شود. اگر خواهان دریافت اطلاعاتی درباره قانون مالیات های مستقیم با اصلاحات جدید و هم چنین قانون مالیات بر ارزش افزوده هستید، به سایت tax.gov.ir مراجعه کنید.

 • در مرحله اول اطلاعات پایه ای از شما دریافت شده و پس از تکمیل شدن اطلاعات درخواستی و کلیک بر روی تایید نهایی، به مرحله بعدی ارجاع خواهید شد. اگر تا 7 روز، نسبت به تکمیل پرونده اقدام نکنید، پرونده حذف می شود.
 • در مرحله دوم، صحت سنجی اطلاعات انجام می شود و از منابع مختلفی، صحت اطلاعات وارد شده شما راستی آزمایی می شود. اگر مغایرتی کشف شود، از طریق شماره همراهی که در سامانه ثبت کردید، اطلاع رسانی خواهد شد.
 • مرحله سوم، ایجاد کد و رمز عبور است. در صورتی است که اطلاعات ورودی، مورد تایید قرار بگیرد. اطلاعات کد و رمز عبور ، پیامک می شود و محرمانه است.
 • مرحله چهارم، ثبت نام الکترونیکی و ورود به سامانه و تکمیل اطلاعات بنگاه است.

پس از دریافت شناسه اقتصادی، خدماتی که در عکس زیر نشان داده شده، از طریق tax.gov.ir در دسترس شما خواهد بود.

 

دستورالعمل به کارگیری شماره اقتصادی مودیان مالیاتی

دستورالعمل به کارگیری شماره اقتصادی مودیان مالیاتی ، موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم است.

تا زمانی که شما کد اقتصادی دریافت نکرده اید، بایستی از شماره ملی و شناسه ملی به جای کد اقتصادی استفاده کنید.

7 نکته خیلی مهم در فرآیند ثبت نام الکترونیک شماره اقتصادی

 • دقت کنید که همه مراحل ثبت نام الکترونیک و صدور شماره اقتصادی از طریق پرتال سازمان امور مالیاتی کشور، انجام شده و بدون هزینه است. هیچ وجهی نباید به هیچ از شماره حساب سازمان امور مالیاتی واریز شود. مراقب سایت های فیشینگ باشید.
 • اگر مشمول قانون مالیات های مستقیم هستید، بایستی نسبت به دریافت شماره اقتصادی در زمان قانونی اقدام کنید.
 • اگر چند واحد شغلی دارید در یک استان یا استان های کشور دارید، برای هر محل، به صورت جداگانه نسبت به ثبت نام اقدام و کد اقتصادی دریافت کنید.
 • اگر از طرف مراجع قانونی کشور، صاحب شغلی هستید که داشتن بیش از یک محل فعالیت برای همان مجوز، مجاز است، برای کلیه محل ها فقط یک ثبت نام صورت بگیرد. لذا محل اصلی شما، یکی از محل ها خواهد بود و بقیه محل ها نیز شعبه محل اصلی در نظر گرفته می شود.
 • اگر شغلی دارید که به صورت مشارکت مدنی است، به عنوان مودی در نظام مالیاتی کشور ثبت نام می شوید.
 • چنانچه شماره تلفن همراه خود را در سامانه ثبت نام الکترونیکی تایید کرده باشید، قادر خواهید از طریق ابزار فراموشی نام کاربری و رمز عبور ، آن را مجدد دریافت کنید. به این منظور در صفحه ثبت نام روی گزینه فراموشی نام کاربری یا رمز عبور کلیک نمایید.
 • پس از تکمیل اطلاعات اولیه نام کاربری به شماره همراه ثبت شده در سامانه پیامک خواهد شد. مودیانی که شماره موبایل آنها در سامانه ثبت نام الکترونیکی تایید شده نیست می بایست به منظور تایید/تغییر شماره همراه خود به حوزه مالیاتی مراجعه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت شماره اقتصادی اشخاص حقوقی (مودی مالیاتی)

 • اجاره نامه اقامتگاه قانونی شرکت که بایستی به نام شرکت صادر شده باشد نه شخص اعم از سهامدار یا مدیرعامل.
 • تکمیل دفترچه اشخاص حقوقی و مهر صفحات آن
 • تشکیل پرونده مالیانی نیازمند دریافت استعلامات از واحد مستغلات شهرستان محل استقرار اقامتگاه قانونی شرکت است.
 • رونوشت همه آگهی های ثبتی و اساسنامه و روزنامه رسمی و شرکت نامه
 • رونوشت همه تغییرات روزنامه رسمی
 • رونوشت کارت ملی کلیه صاحبان امضا مجاز شرکت یا موسسه.
 • رونوشت و اصل سندمالکیت در صورتی که یکی از صاحبان امضا، مالک محل قانونی شرکت باشد.
 • ارائه اجاره نامه محل اقامت شرکت محضری یا اجاره نامه همراه با کد رهگیری و هولوگرام به نام شرکت نیز امکان پذیر است.
 • اصل و رونوشت قبض آب/برق/گاز/تلفن اقامتگاه قانونی شرکت یا موسسه.
 • گواهی امضا صاحبان امضای مجاز شخص حقوقی که در دفتر خانه اسناد رسمی صادر شده باشد و به نام اداره امور مالیاتی منطقه اخذ شود نیز الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت شماره اقتصادی شخص حقیقی

 • شناسنامه و کارت ملی هوشمند
 • تکمیل فرم مربوط به مشخصات متقاضی حقیقی
 • درخواست کتبی
 • تصویر رونوشت پروانه کسب در صورت موجود بودن
 • عکس پرسنلی

انواع تخلف در استفاده از کد اقتصادی

توجه داشته باشید که طبق اعلام مدیرکل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه، شناسه ملی تمامی اشخاص حقوقی که نسبت به تکمیل اطلاعات هویتی خود و یا ارائه مستندات به سازمان ثبت کننده ظرف مدت تعیین شده در سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به آدرس www.ilenc.ir اقدام نکنند تعلیق می شود. لذا به منظور تکمیل اطلاعات هویتی خود به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی: ssaa.ir مراجعه کنید. این مورد ، مشمول اشخاص حقیقی نمی باشد.

 • عدم صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی مودی مالیات و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، مشمول جریمه 10 درصد مبلغ مورد معامله است.
 • عدم ارائه فهرست معاملات، مشمول جریمه ای معادل 1 درصد مبلغ معاملاتی است که فهرست آن ها ارائه نشده است.
 • استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران، نسبت به مالیات بر درآمد و هم چنین جرایم موضوع این ماده یا اشخاصی که شماره اقتصادی آن ها مورد استفاده قرار گرفته، مسئولیت تضامنی دارند.
 • عدم ارائه صورتحساب مربوط به خرید های اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بند الف و ب ماده 95 قانون مالیات های مستقیم در سال عملکرد و سال بعد از آن که مورد درخواست ماموران مالیاتی قرار بگیرد، مشمول جریمه 10 درصد مبلغ صورت حساب های ارائه نشده است.
 • استفاده شخص حقیقی و حقوقی از شماره اقتصادی شما، جرم است و تعلق مالیات، متوجه شخصی است که شماره اقتصادی وی مورد سوء استفاده قرار گرفته است.
 • هر گونه جعل ، تقلب ، سوء استفاده و تبانی در ارتباط با شماره اقتصادی خلاف مقررات بوده و با متخلفین برابر مقررات قانونی برخورد خواهد گردید .
 • دریافت کردن هر نوع وجه ، اضافه بر ارزش کالا جهت درج شماره اقتصادی فروشنده و یا عدم درج شماره اقتصادی خریدار خلاف مقررات بوده و با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد شد

مخاطبان گرامی

اگر برای دریافت شماره اقتصادی و مشاوره مالیاتی از سال 1400 شمسی به بعد، با پرسشی مواجه شدید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید. لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید به اطلاع دوستان و کارفرمایان و کارآفرینان قرار دهید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *